DLA SILNEJ I MOCNO ZAKORZENIONEJ KULTURY BEZPIECZEŃSTWA
Podobnie jak inne branże o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa, budownictwo podlega ścisłym regulacjom, a firmy są zobowiązane do posiadania solidnych systemów zarządzania jakością, zdrowiem, bezpieczeństwem i środowiskiem (QHSE). Jednak sektor ten jest dość wyjątkowy pod względem wyzwań związanych z wdrażaniem tych systemów w celu zapewnienia bezpiecznych praktyk pracy przy minimalnej liczbie wypadków.
W związku z zatrudnianiem pracowników kontraktowych w całym łańcuchu dostaw, napiętymi harmonogramami i ograniczonymi budżetami, branża budowlana ma jeden z najwyższych wskaźników wypadków w porównaniu z innymi sektorami, pomimo rygorystycznych procedur BHP i ochrony środowiska oraz dobrego wykorzystania środków ochrony indywidualnej (PPE).
Firmy budowlane są coraz bardziej świadome potrzeby zarządzania własnym personelem, a także personelem podwykonawców związanych z ich projektami. Istnieje obowiązek dbania o to, aby praca była wykonywana bezpiecznie przez własnych pracowników i podwykonawców oraz aby cały personel był w pełni świadomy wszystkich wymagań związanych z BHP. Zdając sobie sprawę, że branża ta jest ściśle regulowana przez przepisy dotyczące bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest wymagane i ważne, musimy uznać, że samo zapobieganie wypadkom nie wystarczy.
Silna i mocno zakorzeniona kultura bezpieczeństwa w organizacji ma zasadnicze znaczenie dla stworzenia bezpiecznego środowiska pracy i może zostać wzmocniona poprzez uwzględnienie następujących aspektów:
- Kierownictwo organizacji powinno realizować ambitne cele w zakresie BHP i ochrony środowiska, od etapu planowania aż po zakończenie projektu.
- Zapewnienie, że osoby fizyczne mają wystarczającą wiedzę na temat znaczenia BHP w miejscu pracy oraz że znają Państwa obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim współpracownikom.
- HSE powinno stanowić ważny element każdego procesu przetargowego, a dostawcy powinni wykazać zgodność z wymogami HSE, przepisami i audytami przeprowadzonymi w zakresie dokumentacji dotyczącej zdrowia i bezpieczeństwa. Należy wziąć pod uwagę kulturę bezpieczeństwa dostawców, wyniki w zakresie HSE, oceny ryzyka, szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i programy kompetencyjne.